Historia

Chłopięcy Chór Katedralny "PUERI CANTORES TARNOVIENSES" został założony przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie przez ks. Andrzeja Zająca w marcu 1981. Inicjatorem powstania chóru był ówczesny biskup tarnowski Jerzy Ablewicz. Tworząc przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie chór chłopięcy, nawiązano w ten sposób do dawnej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w kościołach katedralnych. Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystej liturgii w Tarnowskiej Katedrze, zwłaszcza tych, którym przewodniczy Biskup Ordynariusz. Tak określone główne zadanie chóru wpływa jego repertuar, który tworzą zarówno utwory przydatne w liturgii jak i wykonywane podczas koncertów; śpiewy gregoriańskie i wielogłosowe śpiewy religijne wszystkich epok stylistycznych, od renesansu do współczesności. 

Uniwersalność, różnorodność i artystyczna wartość repertuaru pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w licznych festiwalach i konkursach muzycznych krajowych i zagranicznych.

Podczas podróży zagranicznych chór wystąpił w 17 krajach Europy: Austria (1987,1991, 1996) Belgia (1993, 1994, 1996) Czechy (1995, 2002), Dania (1992), Francja (1990, 1994, 1997, 1998, 2012), Grecja (2000, 2005), Hiszpania (1997, 2012), Holandia (1990, 1991, 1992, 1993, 1996), Litwa (2009, 2019), ŁOTWA (2009), Malta (2003), Niemcy (1985, 1987, 1990, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998), Słowacja (1993, 2000), Słowenia (2007, 2010), Szwecja (1993, 2009), Szwajcaria (1997), Wielka Brytania (1994), Włochy (1987, 1989, 1991, 1999, 2000, 2001, 2011, 2012, 2014), Węgry (2004). 

 

chor 001
Podróż do Grecji. Lefkada, 10 lipca 2005 r.

Chór brał udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Do ważniejszych festiwali krajowych należą: Festiwal Chórów Chłopięcych w Poznaniu (1989), Tydzień Talentów w Tarnowie (1989), Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie (1992, 1996), Ogólnopolski Turniej Chórów "Legnica Cantat" (1993, 1999), Ogólnopolski Festiwal "Schola Cantorum" w Kaliszu (1999), do zagranicznych natomiast: Międzynarodowe Kongresy "Pueri Cantores" w Rzymie (1987), Maastricht (1990), Salzburgu (1996); Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Loreto (1989, 1999); Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Arnhem - Holandia (1991); Europejski Festiwal Chóralny w Kalundborg - Dania (1992); Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Oskarshamn - Szwecja (1993); Międzynarodowy Festiwal Katedralnych Chórów Chłopięcych w Antwerpii - Belgia (1993, 1996); Festiwal Chórów Dziecięcych w Nantes - Francja (1994); Festiwal Chóralny w Ołomuńcu - Czechy (1995); Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Cantonigros - Hiszpania (1997); Niemiecki Festiwal "Pueri Cantores" w Kolonii (1998); Europejski Konkurs Chórów Katedralnych w Noyon - Francja (1998), 20 Międzynarodowy Festiwal Chóralny "ALPE ADRIA" w Trieście (2000), 8 Międzynarodowy Konkurs Chóralny w Atenach (2000), Międzynarodowy Festival Chóralny w Fano (2001), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2002), Międzynarodowy Festiwal Chóralny na Malcie (2003), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Sakralnej w Preveza/Grecja (2005).


W swoim dorobku fonograficznym chór ma sześć płyt kompaktowych: CHRISTE ADORAMUS TE (1993)CANTATE DOMINO (1997)KOLĘDY (1997)O GLORIOSA DOMINA (2001)COMPLETORIUM (2009), MAGNIFICAT (2013), ZA GWIAZDĄ (2016) oraz kasetę magnetofonową VENI EMMANUEL (1992) z motetami adwentowymi i kolędami. Nagrywał także dla Polskiego Radia i Telewizji.

                                                                  *     *     *

 

                               „ZŁOCI” CHÓRZYŚCI

 /Chórzyści, którzy śpiewali w Chłopięcym Chórze Katedralnym

PUERI CANTORES TARNOVIENSES od okresu kandydatury aż do matury/

  1.  Ambrozik Adolf (1981-1991)
  2.  Bania Grzegorz (1984-1994)
  3.  Bańbur Przemysław (2007-2018)
  4.  Bańbur Sławomir (2007-2017)
  5.  Bartoszewski Michał (2003-2013)
  6.  Bernady Marcin (1987-1997)
  7.  Biel Wiktor (2005-2015)
  8.  Blicharz Mateusz (1999-2010)
  9.  Bolisęga Jacek (1994-2004)
  10.  Boruch Paweł (1988-1998)
  11.  Bożek Maciej (1993-2003)
  12.  Bryła Krzysztof (1988-1998)
  13.  Buczek Paweł (1998-2006)
  14.  Burzawa Dawid (1989-1999)
  15.  Ciężadło Tomasz (1985-1995)
  16.  Chmielowski Piotr (1995-2005)
  17.  Chłopek Andrzej (1993-2003)
  18.  Chmura Krzysztof (1986-1996)
  19.  Chwistek Dawid (1996-2007)
  20.  Cup Tomasz (2002-2012)
  21.  Cyz Tomasz (1985-1996)
  22.  Cyz Paweł (1983-1993)
  23.  Cyz Piotr (1983-1993)
  24.  Dembiński Michał (1997-2006)
  25.  Domagała Adrian (2004-2014)
  26.  Drużkowski Maciej (1992-2002)
  27.  Drużkowski Stanisław (1988-1998)
  28.  Dyk Filip (2010-2019)
  29.  Falkowski Maciej (1992-2002)
  30.  Gacoń Piotr (1993-2003)
  31.  Gadecki Radosław (1985-1995)
  32.  Gąstoł Jarosław (1985-1995)
  33.  Gębica Patryk (2006-2016)
  34.  Harasiuk Paweł (1986-1996)
  35.  Hosaja Kamil (2007-2017)
  36.  Jachna Artur (1983-1993)
  37.  Jaźwiński Jakub (1997-2007)
  38.  Kania Karol (2006-2016)
  39.  Kapała Jakub (2007-2017)
  40.  Kapała Konrad (2009- 2019)
  41.  Klimek Paweł (1994-2004)
  42.  Kołodziejczyk Albert (2005-2016)
  43.  Konieczny Tomasz (1985-1995)
  44.  Kornaus Dominik (1992-2002)
  45.  Korus Dariusz (1990-2000)
  46.  Kot Filip (2007-2017)
  47.  Koziara Kamil (2002-2013)
  48.  Kozioł Grzegorz (1985-1995)
  49.  Kozioł Jakub (1999-2009)
  50.  Krywański Bartłomiej (1996-2007)
  51.  Kuczek Piotr (1989-1999)
  52.  Kułaga Mirosław (1992-2002)
  53.  Kural Tomasz (1990-2000)
  54.  Kuzdra Sławomir (1988-1998)
  55.  Mach Sebastian (2001-2013)
  56.  Mierzwa Grzegorz (1986-1996)
  57.  Mierzwa Paweł (1986-1996)
  58.  Nadolnik Gabriel (2003-2013)
  59.  Niejadlik Jacek (1993-2003)
  60.  Nocuń Maciej (1993-2003)
  61.  Nosek Tomasz (1993-2003)
  62.  Nyczaj Filip (1998-2008)
  63.  Olszówka Jakub (2007-2017)
  64.  Omylski Bartosz (2001-2010)
  65.  Pałka Krzysztof (2009-2019)
  66.  Pasek Mirosław (1985-1995)
  67.  Pisarz Łukasz (1998-2008)
  68.  Popiela Wojciech (1981-1991)
  69.  Prendota Mateusz (1994-2004)
  70.  Prokop Piotr (2002-2012)
  71.  Rogóż Marek (1989-1999)
  72.  Rojek Jakub (1993-2003)
  73.  Rybicki Maciej (1990-2000)
  74.  Rzepka Dominik (1994-2004)
  75.  Sabat Wojciech (1999-2009)
  76.  Sęk Tomasz (1985-1995)
  77.  Siadek Jakub (1990-2000)
  78.  Skórka Marcin (1992-2002)
  79.  Skrobot Dariusz (1985-1995)
  80.  Skrzyniarz Adam (1990-2000)
  81.  Smoła Łukasz (1997-2006)
  82.  Sobczyk Marcin (1983-1993)
  83.  Szado Maciej (1994-2004)
  84.  Szczepanik Maciej (1991-2001)
  85.  Szlaszyński Piotr (1991-2001)
  86.  Szmyd Andrzej (1991-2001)
  87.  Szwed Krzysztof (1993-2003)
  88.  Śliwiński Krzysztof (1988-1998)
  89.  Tajchner Przemysław (1990-2000)
  90.  Tyboń Dariusz (1984-1994)
  91.  Walkowicz Marcin (1990-2000)
  92.  Wąż Maciej (2004-2014)
  93.  Wielgus Michał (1990-2000)
  94.  Wojtanowski Marcin (1994-2004)
  95.  Wojtyś Marian (2002-2012)
  96.  Wróbel Marcin (1985-1995)
  97.  Ząbek Daniel (1992-2002)
  98.  Zieliński Artur (1990-2000)
  99.  Zieliński Tadeusz (1982-1993)
  100.  Ziembicki Łukasz (2000-2010)
  101.  Ziobroń Patryk (1992-2002)
  102.  Żuk Przemysław (1992-2002)